Eestlased Lapimaal

Eestlased Lapimaal tegevus sai alguse 19.aprillil 2008 aastal Rovaniemel. Sel päeval kogunesime esimest korda ja otsustasime edaspidigi kokku saada ja tegutseda ühiselt. Seneni on meie selts registreerimata aga ta tegutseb ja on elu jõuline.
Kokku saamised on väga harvaks jäänud. Kui kellelgi on ideid ja jõudu ja jaksu korraldada siis saame kokku ja teeme midagi aga muidu elame ja kirjutame faceboogis Eestlased Lapimaal.

Meiega on teretulnud kõik Lapimaal elavad eestlased kui ka kõik estofiilid ja kõik kellel on meiega hää olla.

Elus käib liiga palju nii:

”Naera ja kõik naeravad sinuga! – Nuta ja sa nutad üksinda!”

 Meiega olles on motoks:

”Seltsis peitub see salalik jõud, üheskoos me saame üle ka suurematest muredest ja üheskoos on palju, palju parem ka rõõmstada!”

 

 Tule ja ole meiega kui tunned end puudutatuna! Tule ja löö meiega kaasa ja too ka omad ideed meieni!

 

Miks Lapimaale?

 

Haruldane ja väga mitmekülgne loodus, rahu ja eksootilisus. Lapimaalased ehk saamlased on juba ise enesest vaatamist väärt ja nende kultuuri ja ajalooga tutvumine on midagi vapustavat.
Lapimaa elu on tempolt ja olemiselt rahulik, võrreldes suurlinnade eluga. Lapimaal on inimestel aega inimestele. Lapimaal võib jääda seisma ja kuulata ise ennast ja vaadelda loodust.
Lapimaal üllatab inimesi soe suvi, kuigi inimesed arvavad, et siin oleks alati külm. Talvel jälle meil võib olla külma juba 40 kraadi.Lapimaa teedel sõites võid imestuseks kohtuda põhjapõtradega, mis sugugi pole üllatus kohalikule väele. Üllatab kindlasti kuidas lapis on elatud ja hakkama saadud aastatuhandeid.
Lapimaal tuleb kindlasti ära käija Jõuluvana juures Polaarjoonel (Napapiiril) mis on Rovaniemelt umbes 8 km. Ivalo suunda. Lapimaal tasub külastada Lumelossi Kemis, leidub ka Jäähotell Kakslautases. Talvel kindlasti vahvaid elamusi pakub mitmed suusakeskused, vahvad mäed või siis rentida mootorsaan ning käija vaatamas metsa. Lapimaal on võimalik käija sõitmas ka põhjapõtradega ja kelgukoertega. Suvel Lapimaa on kalameeste ja marja korjajate Paradiis.
Lapimaa on mägede, tundrate, jõgede ja tuhandete järvede maa. Ilm vaheldub suve +30 ja talve -40 vahel. On Tuult ja tuisku, on päikest ja pimedust. Aastad on kõik erinevad, kui eelmine aasta oli väga külm siis see ei tähenda, et sama korduks järgmisel aastal ja vastupidi. Nagu vanasõnagi ütleb, etkõik  aasta pole vennad.
Lapimaale tasub alati tulla. Lapimaal on neli õiget ja korrallikku aasta aega. Kevadel tulevad mäesuusatajad, kalamehed kes lähevad tundratesse kalale. Kullakaevajad viivad kevadel viimaste lumehangede aeg kraami oma laagritesse.
Suvi on jälle suvekalastajate Paradiis. Lapimaale tullakse ka marju ja seeni korjama teenimise mõttes. Jaanipäeva aegu on Lapimaal jälle nii, et päike ei looju üldsegi mitte on öötute öö aeg ehk teistesõnadega polaarpäev.
Sügis, eriti algusügis on Lapimaal täis värve täis. Puud ja maa saavad hoopis teise kuue kui suvel ja neid värvide maailma tasub tulla imetlema semptembris.
Talvel Lapimaal on palju mäesuusatajaid. Mootorsaanidega ning kelgukoertega ja põhjapõtradega sõidetakse. Üpriski tihti on ka virmalisi näha, peamiselt on rohelised ja hallid aga teinekord ka punaseid.
Jõulu aeg on tore aeg. Jõulude aeg käiakse kindlasti Jõuluvana juures veel viimaseid soove rääkimas. Jõulude aeg on Lapimaal päev väga lühike, õigupoolest on polaaröö ja siis otseselt päikese valgust pole.
Lapimaale Eestist võib tulla lennukiga, Tallinnast võib ka tulla laevaga soome ja siis kas busiga või rongiga Lapimaale. Soomes ja Lapimaal pole sugigi raske mitte liigelda ka oma liiklusvahendiga.
Lapimaal on omapärasöögiks ”Poronkäristys” ehk põhjapõdra praetud liha ja kartulipuder. Soovitan kõikidel maitsta. Eriti kindlasti meeldib neile kes peava lugu metsloomalihast. Kala toidud on eriti head.
Lapimaal leidub palju toitlustus punkte, nii tavatoidu kui ka pizza ja hamburgeri sõpradele. Ka on erimaa, nagu Hiinarestorane, Thai kööki, muidugi mitte kõikjal.
Lapimaal leidub ööbimiskohti vastavalt erinevatele vajadustele. Lapimaal pea kõikjal hotellid, kämpingud, autosuvilatele kohad ja telkkimislaagreid. Telkkimine loetakse Soomes igamehe õiguseks, see tähendab telkida võib kõikjal väljaarvatud omaniku loata eramaale. Soovitus on sellegi poolest telkida telkimis laagrites.
Nagu juba eelnevalt on käinud ilmi on Lapimaal polaaröö ja polaarpäev. Polaaröö hakkab polaarjoone ehk Napapiiri (Rovanieme) põhja pool 18.detsembril ja lõpeb 24.detsember.
Polaarpäev ehk öötuöö on Rovaniemel 6.juuni kuni 7.juulini. Nii polaaröö ja kui ka polaarpäev on seda pikem periood mida põhjapoole minna.

Selleks, et kõike seda ja veelgi enamat näha, tunda tuleb ikka ise kohale tulla.

Teretulemast Lapimaale!